Pierwszy wyjazd na narty – jak się przygotować i co ze sobą zabrać?

0 comments

Warto jest w życiu stale próbować nowych rzeczy, szukać nowych zajęć i zainteresowań. Sezon zimowy stanowi doskonały pretekst do aktywnego wypoczynku i sportowych eksperymentów na świeżym powietrzu. Dla początkujących najlepsza będzie w pierwszej kolejności nauka jazdy na nartach, która stanowi świetną zabawę dla dzieci i dorosłych. Zobacz jak się do niej przygotować oraz jaki zabrać ze sobą ekwipunek.

Przede wszystkim przyda nam się nieco cierpliwości, ponieważ sport ten nie jest taki łatwy jak mogłoby się wydawać. Wymaga on zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych, by móc zastosować dobrą technikę już od pierwszych chwil przebywania na stoku. Podstawą jest jednak odpowiednie wyposażenie, czyli narty, kijki, sportowa kurtka oraz obuwie.

Ekwipunek początkującego narciarza

Odzież narciarska oraz profesjonalny sprzęt to spory wydatek sam w sobie, dlatego więc najlepiej będzie zdecydować się na niego w momencie, gdy będziemy pewni swoich poczynań podczas zimowych szaleństw. Jadąc pierwszy raz na narty warto udać się do wypożyczalni, gdzie personel dobierze narty do naszego wieku oraz kijki do wzrostu sportowca. Cenną uwagą jest wybór możliwie najkrótszych nart dla początkujących, ponieważ umożliwiają one wygodniejsze i łatwiejsze manewry na stoku.

Odzież natomiast powinna w każdy możliwy sposób chronić nasze ciało przed przedostaniem się wilgoci oraz śniegu. Kurtka narciarska nie może być zbyt krótka, spokojnie powinna sięgać za biodra w celu ochrony naszych pleców przed mrozem. Skarpety i rękawiczki również muszą być długie i elastyczne najlepiej wykonane z polipropylenu, który nie chłonie wilgoci, a odprowadza ją na zewnątrz. W celu uzyskania warstwy zatrzymującej ciepło, dobrze aby nasze stopy zakryte były materiałem z domieszką bawełny, wełny czy jedwabiu, a rękawice z wysokiej jakości membrany. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest bielizna termoaktywna. Nie jest ona może niezbędna, ale z pewnością stanowi doskonałą ochronę przed zimnem, utrzymując jednocześnie stałą temperaturę ciała. Dzięki zastosowaniu takiej bielizny dochodzi do wymiany powietrza, a pot powstały w wyniku wysiłku fizycznego odprowadzany jest z powierzchni ciała, zapewniając nam najwyższy komfort jazdy.

Obowiązkowym wyposażeniem każdego narciarza jest oczywiście kask, który szczególnie podczas nauki jazdy ochroni nasze głowy. Warto ponadto zabrać ze sobą niewielką apteczkę, w tym maść na ból mięśni i drobne urazy.

Czy potrzebna jest dobra kondycja, by rozpocząć przygodę z nartami?

Oczywiście, im więcej czasu spędzamy nad systematyczną pracą swojego ciała, tym większy komfort będziemy mieli podczas zimowych szaleństw. Jazda na nartach to rodzaj sportu, więc by móc swobodnie czerpać radość z pobytu w górskich ośrodkach, kondycja na chociażby średnim poziomie jest przydatna. Podczas zjazdu największe obciążenie skupia się na nogach, w szczególności na udach i podudziach. Dlatego warto te partie ciała kilka tygodni lub nawet dwa miesiące przed wyjazdem nieco rozruszać. Tak przygotowane mięśnie nie będę narażone na kontuzję, a zakwasy nie będą stanowiły problemu po pierwszym dniu na stoku. Ponadto, przed wjazdem na górę warto trochę się porozciągać i rozgrzać.

Bez względu na to jak prosty wydaje się szlak, na pierwszy zjazd warto wybrać najprostszą trasę, aby móc wyczuć narty i nauczyć się prawidłowo skręcać i zatrzymywać pomimo nachylonego terenu. Odpowiednio dopasowane kijki pozwolą natomiast nam zachować równowagę i wyćwiczyć precyzję ruchów.

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Najnowsze wpisy

  • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

    NOWE ARTYKUŁY

    Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
    12 Apr 20190 comments

    Poradnik Zakupowy © Copyright 2015