Zwrot podatku z Niemiec – jakie są rodzaje rozliczeń podatkowych?

0 comments

Jeżeli pracowałeś legalnie na terenie Niemiec w wybranym roku podatkowym, to masz możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku. Jednak przed złożeniem w niemieckim Urzędzie Skarbowym wszystkich niezbędnych do tego procesu dokumentów, warto wiedzieć nieco więcej na temat różnych rodzajów rozliczeń podatkowych.

Rodzaje rozliczeń podatkowych w Niemczech

Niemcy są tym krajem, w którym wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje rozliczeń podatkowych. Pierwszym z nich jest rozliczenie podatkowe ograniczone, drugim – rozliczenie podatkowe nieograniczone. Czym charakteryzuje się każde z nich i jakich osób dotyczy?

Rozliczenie podatkowe ograniczone

Rozliczeniem podatkowym ograniczonym (Beschraenkte Steuerpflicht) nazywa się taki rodzaj niemieckiego obowiązku podatkowego, który dotyczy osób legalnie pracujących na terenie Niemiec nie więcej niż 183 dni. Mogą to być na przykład osoby zatrudnione na wakacje do pracy sezonowej. Oprócz powyższego warunku w tym rozliczeniu podatkowym suma opodatkowanych uzyskanych przychodów dla jednej osoby nie powinna być większa niż równowartość 90% dochodów ogólnych.

Rozliczenie podatkowe nieograniczone

Nieograniczone niemieckie rozliczenie podatkowe (Unbeschraenkte Steuerpflicht) jest najbardziej odpowiednie dla osób, które są zatrudnione do legalnej pracy w Niemczech na dłużej niż 183 dni. Jeżeli należysz do tej grupy, możesz skorzystać z różnego rodzaju ulg i udogodnień, których podstawowym zadaniem jest zwiększenie kwoty zwrotu podatku z Niemiec. Aby móc ubiegać się o jakiekolwiek ulgi, musisz mieć potwierdzenie tego, że na przykład:

 • wynajmujesz mieszkanie w tym kraju,
 • regularnie dojeżdżasz do niego do pracy.

W tym celu wystarczy zacząć zbierać faktury oraz dowody wpłat potwierdzające, że faktycznie wydałeś określoną kwotę.

Rozliczenie podatkowe ograniczone i nieograniczone – które wybrać?

Zastanawiasz się, które rozliczenie podatkowe z Niemiec jest korzystniejsze – ograniczone czy nieograniczone? Zdecydowanie mniej korzystne dla osoby chcącej ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec będzie rozliczenie podatkowe ograniczone. Ten rodzaj rozliczenia podatkowego nie pozwala naliczać jakichkolwiek ulg. A to właśnie ulgi sprawiają, że kwota zwrotu podatku z Niemiec może być znacznie wyższa. Jakie to mogą być ulgi?

 • Ulga na współmałżonka lub na dziecko.
 • Ulga biorąca pod uwagę regularne dojazdy do pracy.
 • Ulga związana z odliczeniem kosztów delegacji, jedzenia, odzieży roboczej oraz innych przedmiotów, które kupiłeś za własne pieniądze w celach wyłącznie służbowych.

Co ważne – wszystkie rodzaje niemieckich ulg związanych z rozliczeniem podatku można brać pod uwagę tylko wówczas, gdy koszty, które chcesz odliczyć są wyższe niż 1 tysiąc euro. Przy ubieganiu się o zwrot podatku z Niemiec warto wybrać nieograniczony rodzaj rozliczenia również z tego powodu, że pozwala on na wspólne rozliczanie się z małżonkiem. Rozliczanie wspólne jest bowiem korzystniejsze niż indywidualne.

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Najnowsze wpisy

 • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

  NOWE ARTYKUŁY

  Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
  12 Apr 20190 comments

  Poradnik Zakupowy © Copyright 2015