Zakupy przez internet – Sprawdź jakie prawa Ci przysługują

0 comments
zakupy internetowe

Coraz więcej czasu spędzamy dziś w sieci – to pracujemy w sieci, to oglądamy filmy w sieci, nawet zakupy robimy w sieci. Internet jest wszechobecny i otacza każdego z nas. Zakupy online są przyjemne i wygodne, ale czy bezpieczne? Kliencie! Zobacz jakie prawa przysługują Ci, kiedy robisz zakupy w e-sklepie.

Czas realizacji zamówienia

Ile będę czekał na zamówiony towar? To ważna kwestia, która pojawia się przy każdym zakupie. O ile w stacjonarnym sklepie mamy wszystko (prawie zawsze) dostępne „od ręki”, tak w przypadku e-zakupów musimy czekać na kuriera lub listonosza.

Wielu sprzedawców chwali się, że oferuje najniższy czas realizacji zamówienia. Jedno jest pewne. Sprzedawca ma obowiązek dostarczyć towar w czasie, który sam określił na swojej stronie internetowej lub w wiadomości e-mail. W sytuacji, gdy termin nie został ustalony, zastosowanie znajduje ustawa o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271 z późniejszymi zmianami), lub ustawa o ochronie praw konsumenta, która daje sprzedawcy maksymalnie 30 dni na dostawę.

Niedostępność towaru i świadczenie zastępcze

Zamówiony przez Ciebie towar może być chwilowo lub trwale niedostępny. Co w takim przypadku? Sprzedawca musi Cię o tym niezwłocznie powiadomić, a kiedy dokonałeś wpłaty, musi zwrócić Ci pieniądze. Łącznie z kosztami dostawy. Ma na to 30 dni. Może też zaoferować towar zamienny.

Częste problemy zakupów online

Brak towaru czy nieterminowa dostawa to nie jedyny problem, z którym zmagają się klienci, robiący zakupy przez internet. Na niechlubną listę można wpisać jeszcze:

 • niezgodność towaru z opisem;
 • brak odpowiedzi ze strony sprzedawcy;
 • cenę inną niż podana na stronie e-sklepu;
 • zły adres dostawy;
 • nieodpowiednie zapakowanie towaru, które spowodowało jego zniszczenie lub uszkodzenie;
 • niechęć sprzedawcy do udzielenia gwarancji.

Zakupy internetowe są wygodne i pozwalają nam zaoszczędzić czas. Niestety, nie zawsze wszystko jest tak, jak powinno. Pamiętaj, że jako kupujący masz swoje prawa i zawsze możesz zwrócić się o poradę do rzecznika praw konsumentów.

 

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Najnowsze wpisy

 • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

  NOWE ARTYKUŁY

  Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
  12 Apr 20190 comments

  Poradnik Zakupowy © Copyright 2015