Rzecznik praw konsumentów – kiedy zwrócić się do niego o pomoc?

0 comments
ochrona konsumentów

Wszystko byłby łatwiejsze, kiedy sprzedawcy byliby mili, uczciwi i realizowali swoje usługi tak, jak zostało to opisane w ich ofercie i reklamach. Niestety, nie zawsze tak jest. W takich przypadkach do akcji wkracza rzecznik praw konsumentów. Kim jest i kiedy może pomóc?

Kim jest rzecznik praw konsumentów?

Zacznijmy od tego, kim jest rzecznik praw konsumentów. Jest to nie tyle człowiek, co funkcja… a nawet instytucja, która została powołana po to, aby rozstrzygać spory pomiędzy konsumentami, a nieuczciwymi firmami.

Rzecznik praw konsumentów, który działa w Polsce od 1 stycznia, 1999 roku, stanowi oręż do walki z oszustwami i nieuczciwymi firmami, które oszukują swoich klientów, lub działają niezgodnie z prawem, przepisami i swoją własną ofertą.

W jakich sprawach pomoże rzecznik praw konsumentów?

Mniej ważne kim jest, ważniejsze – co może rzecznik praw konsumentów. Zadania rzecznika reguluje artykuł 42. ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zanim przejdziemy do wypisywania możliwości rzecznika, trzeba dodać, że porady i pomoc, które od niego uzyskamy są bezpłatne i wcale nie musza być związane jedynie z zakupem wadliwego towaru. Kategorie spraw, którymi zajmują się rzecznicy to między innymi sprzedaż konsumencka, usługi turystyczne, umowy deweloperskie. Zacznijmy jednak od początku.

Do rzecznika praw konsumentów możemy się udać na przykład kiedy:

 • chcemy zasięgnąć darmowej porady w zakresie praw konsumentów;
 • chcemy złożyć wniosek w sprawie zmiany przepisów prawa miejscowego w zakresie ochrony interesów konsumentów,
 • chcemy zgłosić nieuczciwą firmę i wystąpić przeciwko przedsiębiorcy.

Nie można od razu zakładać, że każdy sprzedawca ma złe intencję, ale dobrze wiedzieć, że klient nie jest bezsilny. W kwestiach spornych, zawsze może zwrócić się o pomoc do rzecznika praw konsumentów. Wystawienie negatywnego komentarza czy 1 gwiazdki na portalu nie jest jedyną linią obrony!

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Najnowsze wpisy

 • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

  NOWE ARTYKUŁY

  Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
  12 Apr 20190 comments

  Poradnik Zakupowy © Copyright 2015