Czym jest rękojmia – jak złożyć reklamację w ramach rękojmi?

0 comments

Kupiłeś wadliwy towar i chciałbyś go zwrócić? Każdemu konsumentowi przysługuje możliwość reklamacji w ramach rękojmi z tytułu wad fizycznych oraz prawnych. Czym dokładnie charakteryzuje się ten typ reklamacji i jak to wygląda w praktyce?

Definicja reklamacji w ramach rękojmi

Otóż jeśli wada używanego towaru została stwierdzona w przeciągu 2 lat od wydania towaru, to każdy sprzedawca ma obowiązek rozpatrzenia reklamacji klienta. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta ma na to 14 dni.

Niezgodność towaru z umową

Jeśli chodzi o czynniki, w ramach których reklamacja będzie zasadna, to ustawa o prawach konsumenta mówi, że reklamacja będzie możliwa w sytuacji, kiedy towar:

 • Nie nadaje się do tego celu, w którym miał być używany, czyli np. parasol przepuszcza wodę
 • Nie ma tych właściwości, o których sprzedawca zapewniał kupującego
 • Nie był wydany w stanie kompletnym

Jeśli zaś chodzi o wspomnianą wcześniej wadę prawną towaru, to występuje ona wtedy, kiedy nabyta rzecz stanowi własność osoby trzeciej lub posiada jakiekolwiek ograniczenia w korzystaniu, które wynika z orzeczenia właściwego organu.

Jakie czynności może podjąć sprzedawca?

Kupujący jak najbardziej ma prawo żądać naprawienia towaru lub jego wymianę na nowy, lub też obniżenia ceny, albo odstąpienia od umowy. Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o te wszystkie czynności, to sprzedający powinien to zrobić niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego. Oczywiście należy do interpretować do danej sytuacji, czyli sprzedawca określa najszybszy czas, jaki będzie potrzebowała wymianę towaru lub jego naprawę.

Co więcej, taka zasada będzie przysługiwała tylko wtedy, jeśli wcześniej sprzedawca nie podejmował już prób naprawy lub wymiany, ale nie wywiązał się należycie z obowiązku.

Warto zatem znać swoje prawa, tym bardziej, że na rynku niestety nie brakuje osób, które poniekąd żerują na ludzkiej naiwności. Dzięki temu w razie potrzeby szybko wymienisz zepsuty towar na nowy.

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Najnowsze wpisy

 • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

  NOWE ARTYKUŁY

  Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
  12 Apr 20190 comments

  Poradnik Zakupowy © Copyright 2015