Odpowiedzialność sprzedawcy za przesyłkę – jak to wygląda?

0 comments

Wiele osób zastanawia się, jak dokładnie wygląda odpowiedzialność sprzedawców za przedmioty, które wysyłają nam np. w ramach zakupów internetowych. Postanowiliśmy dokładnie zbadać ten temat, bowiem nie powinien on w nikim budzić żadnych wątpliwości co do tego, kto jest faktycznie odpowiedzialny za stan przesyłki.

Odpowiedzialność sprzedawcy

Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o zakupioną rzecz, która ma zostać wysłana konsumentowi, to w pełni za przesyłkę odpowiada wyłącznie przedsiębiorca. Nie jest ważne, czy mówimy tutaj o uszkodzeniu towaru, czy też jego całkowitej utracie. Kupujący nie ponosi tutaj żadnej odpowiedzialność dopóki towaru nie otrzyma do rąk własnych.

W żadnym wypadku sprzedawca nie powinien uchylać się od tej odpowiedzialności. Co więcej, nie może tego zrobić nawet wtedy, kiedy uszkodzenie było spowodowane przez firmę transportującą, której powierzył dostawę. Inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy sprzedający nie miał żadnego wpływu na decyzję o wyborze przewoźnika, bo konsument wybrał sobie na własne życzenie własnego dostawcę paczki. Wtedy to druga strona ponosi odpowiedzialność za paczkę.

Uchylanie się sprzedawców

Wielu sprzedawców błędnie interpretuje powyższe zasady i niestety twierdzi, że od momentu przekazania paczki kurierowi już nic ich nie musi interesować, bo to firma kurierska odpowiada za przesyłkę. Szczególnie sytuację unikania odpowiedzialności widać na niektórych aukcjach internetowych, gdzie sprzedawcy informują w opisach, że jeśli kupujący zażyczy sobie przesyłkę pocztową ekonomiczną, to oni nie ponoszą odpowiedzialność za to, jak paczka zaginie. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie i sprzedawca w żadnym wypadku nie może migać się od odpowiedzialności.

Jak więc widzisz, masz argumenty, które pozwolą Ci walczyć o swoje prawa w sytuacji, kiedy sprzedawca nie będzie czuł się odpowiedzialny za towar, który dotarł do Ciebie uszkodzony lub wcale go nie otrzymałeś.

TAGS :

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Najnowsze wpisy

  • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

    NOWE ARTYKUŁY

    Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
    12 Apr 20190 comments

    Poradnik Zakupowy © Copyright 2015