Czy firma windykacyjna może zająć Twoje przedmioty majątkowe?

0 comments

Nie da się ukryć, że kryzys gospodarczy przyczynił się do kryzysu w niejednej firmie, która przez to nie była w stanie spłacać regularnie swoich zobowiązań np. z tytułu zaciągniętych kredytów. Tak samo ma się sytuacja w przypadku osób fizycznych, które nie radzą sobie ze spłacaniem kredytów konsumpcyjnych. Przeważnie sprawy trafiają do windykatorów, którzy straszą ich zajmowaniem majątków. Czy mają do tego prawo?

Brak uprawnień do zajmowania majątków

Warto wiedzieć, że firmy windykacyjne nie mają absolutnie żadnego prawa, aby zajmować majątek dłużnika. Reprezentują oni jedynie wierzyciela i mają przede wszystkim pomagać mu w odzyskiwaniu swoich należności poprzez prowadzenie działań negocjacyjnych z dłużnikiem. Mogą przygotować specjalny pozew do sądu dla dłużnika oraz gwarantować wierzycielowi pomoc prawną.

Należy podkreślić, że nawet, jeśli sąd wyda wyrok, który zakłada nakaz spłaty długu, to windykatorzy i tak nie mogą wykonywać daleko posuniętych działań, które mają na celu odzyskanie długu.

Zająć majątek może tylko komornik

Tylko komornicy mogą prowadzić stosowne postępowania mające na celu jak najszybszą spłatę długu. Mają prawo zajmować konta bankowe, nieruchomości, jak również i ruchomości, które są w faktycznym posiadaniu dłużnika. O ile firma windykacyjna samodzielnie nie może zajmować majątku, tak może się zgłosić do komornika ze specjalnym wnioskiem.

Firma windykacyjna może nakłaniać dłużnika do spłaty zadłużenia, niemniej jednak nie może to przyjąć charakteru groźby, czy wprowadzania w błąd dłużnika. Nie jest zabronione przez prawo kontaktowanie się z dłużnikiem telefonicznie lub w jego miejscu zamieszkania. W żadnym wypadku dłużnikowi nie wolno grozić, ani stosować przymusu fizycznego.

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Najnowsze wpisy

  • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

    NOWE ARTYKUŁY

    Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
    12 Apr 20190 comments

    Poradnik Zakupowy © Copyright 2015