Czy możesz oddać towar bez paragonu?

0 comments

Każdy klient ma prawo do złożenia reklamacji na towar, z którego nie jest zadowolony. Tutaj jednak rodzi się pytanie, czy sprzedawca może korygować sprzedaż jeśli nie przekażemy mu oryginalnego paragonu? Zobacz, czy w ogóle zwrot towaru bez paragonu jest możliwy.

Obowiązki przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej jest zobowiązany do wydania dowodu zakupu w postaci paragonu. W kilku wyjątkowych sytuacjach konieczność wydawania paragonu nie zachodzi i wtedy nie jest on wymagany do zwrotu towaru.

Zwrot bez paragonu

Niejeden sprzedawca styka się z sytuacją, kiedy to klient nie jest zadowolony z zakupów i żąda przyjęcia towaru od niego. Jeśli wniosek reklamacyjny zostanie pozytywnie rozpatrzony, to wtedy klient otrzyma pełny zwrot pieniędzy. Jednakże przepisy nakładają na przedsiębiorcę kilka dodatkowych obowiązków.

Podstawa to specjalny zeszyt zwrotów towaru, w którym każdy taki zwrot zostanie odpowiednio odnotowany.

Czy można realizować zwroty bez paragonu?

Jak najbardziej tak, ale tylko wtedy kiedy sprzedawca będzie potrafił udowodnić, iż faktycznie taki zwrot miał miejsce. Minister Finansów w rozporządzeniu podkreśla konieczność posiadania paragonu, który potwierdzi sprzedać, jednakże jednocześnie nie wskazuje jednoznacznie, iż musi to być koniecznie oryginał paragonu. Dokumentem potwierdzającym może być np.:

 • Faktura
 • Oświadczenie o zgubieniu paragonu fiskalnego
 • Wyciąg z terminala (w przypadku płatności bezgotówkowej)
 • Zeznanie świadków transakcji
 • Karta gwarancyjna podbita przez sprzedawcę

Jak więc widać, sprzedawca ma prawo przyjąć zwrot towaru, ale tylko pod warunkiem, że nabywca będzie potrafił udowodnić zakup towaru w danym sklepie, nawet bez posiadania dowodu zakupu.

 

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Najnowsze wpisy

 • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

  NOWE ARTYKUŁY

  Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
  12 Apr 20190 comments

  Poradnik Zakupowy © Copyright 2015