Używany samochód – jak czytać cenę?

0 comments

Kupno samochodu z drugiej ręki wiąże się z szeregiem ryzykownych właściwości, jakie niesie ze sobą taki zakup. Oprócz konieczności dokładnego stanu technicznego samochodu, należy również przeanalizować jego cenę.

Często bowiem zdarza się, że auta oferowane są po stawkach zawyżonych, nieznajdujących większego uzasadnienia podczas analizy auta. Otwiera to pole do negocjacji, jednak również do nich należy być przygotowanym. Dlatego też należy wiedzieć, co dokładnie wchodzi w skład ceny samochodu.

Najniższa cena na rynku wtórnym podstawą wyceny

Odczytywanie ceny samochodu używanego należy zacząć od przejrzenia ofert sprzedaży danego modelu z tego samego rocznika. Zazwyczaj za podstawę wyceny uważa się najniższą kwotę, w jakiej można dostać dany samochód. Najtańsze egzemplarze stanowią punkt wyjścia dla ustalania kwot droższych jednostek. Pamiętać przy tym należy, że ostateczna wartość auta nie powinna przekraczać 30% ceny najtańszego samochodu.

Stan techniczny i przebieg

Oczywiście samochody w najgorszym stanie technicznym, z odpadającymi od rdzy progami i pękającymi błotnikami od razu powinniśmy usunąć z pola naszego zainteresowania. W tym przypadku bardzo istotna jest bezwypadkowa historia użytkowania, która potrafi wywindować cenę nawet o 30%. Do tego dochodzi przebieg: auta o udokumentowanym przebiegu, nawet jeśli miałby być on spory, mają wyższą cenę niż te, w stosunku do których zachodzi podejrzenie cofnięcia licznika.

Pochodzenie i właściciel

Samochody pochodzące z polskiej dystrybucji (salonu) są chętniej rozpatrywane przez potencjalnych kupców, dlatego też wyłącznie krajowa przeszłość auta w każdym przypadku będzie windować cenę. Dodatkowo ilość wcześniejszych właścicieli również wpływa na kwotę wyceny: im było ich mniej, tym wyższy będzie koszt.

Historia serwisowa

Jeżeli poszukujemy samochodu w dobrym stanie technicznym, a dodatkowo zależy nam na pewności, że dotychczasowi właściciele wykazywali się należytą troską o samochód, powinniśmy rozejrzeć się za egzemplarzem posiadającym udokumentowaną historię serwisową w ASO. Nie jest to tanie, ale w takim przypadku płacimy za pewność dobrej kondycji auta.

Czas to pieniądz!

Oprócz powyższych, jednym z najbardziej zbijających cenę czynników jest również… czas! W przypadku gdy sprzedający chce zbyć swoje auto w jak najkrótszym terminie, otwiera się pole do naprawdę korzystnych dla kupującego negocjacji. Jeśli zatem priorytetem jest utargowanie jak najniższej ceny, należy szukać takiego sprzedawcy, który gotów będzie stracić nawet do kilku tysięcy złotych w zamian za skuteczne i szybkie zbycie pojazdu.

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Najnowsze wpisy

  • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

    NOWE ARTYKUŁY

    Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
    12 Apr 20190 comments

    Poradnik Zakupowy © Copyright 2015