Pokój melomana – jak go urządzić?

0 comments

Marzysz o wysokich regałach, które w całości wypełnisz płytami z muzyką? A może chcesz mieć osobny pokój, który przeznaczysz wyłącznie do muzycznego relaksu? Podpowiadamy, jak urządzić prawdziwy pokój melomana i co powinno się w nim znaleźć.

Pokój melomana – nie audiofila

Choć te dwie pasje często idą ze sobą w parze, w tym artykule podpowiadamy, jak urządzić pokój melomana, czyli pasjonata, który jest nieziemsko rozmiłowany we wszelkiego gatunku utworach muzycznych. Zaawansowany technologicznie sprzęt dla audiofilów zwracających uwagę na jak najwyższą jakość odtwarzanego dźwięku, to temat na inną okazję.

Dowiedz się, jak zaaranżować swoje pomieszczenie, które przeznaczysz wyłącznie na swoją muzyczną pasję – przechowasz w nim setki, a może nawet tysiące płyt, zgromadzisz muzyczne gadżety i pamiątki, a przede wszystkim postawisz swój grający sprzęt.

Jak umiejscowić sprzęt w pokoju dla melomana?

Jeśli masz już parę kolumn stereo, wzmacniacz, gramofon, odtwarzacz płyt kompaktowych, magnetofon, tuner radiowy i korektor dźwięku musisz wybrać dla nich właściwe miejsce. Całą wieżę i gramofon postaw na stoliku w połowie długości jednej ze ścian (jeśli pomieszczenie jest prostokątne, wybierz dłuższą ścianę). Kolumny rozstaw bliżej kątów – wymierz taką odległość, by dwie kolumny oraz Twój fotel, który postawisz mniej więcej na środku pokoju, tworzyły wierzchołki trójkąta równobocznego. Wówczas Twoich uszu nie ominie żaden dźwięk.

Fotele i kanapy

Na środku pokoju postaw kanapę lub kilka foteli, tak, by przyjemności słuchania muzyki mogło oddawać się jednocześnie kilka osób. Pomyśl również o niewielkich stolikach, na których każdy meloman będzie mógł postawić coś do jedzenia lub picia. Jak dobrać meble? Styl wystroju zależy już wyłącznie od Ciebie, choć do pokoju melomana polecamy ciemniejsze meble z elementami skórzanymi i drewnianymi – wszak najważniejszy jest klimat.

Oświetlenie

Ciemność podbudza zmysły, dlatego w oknach zamontuj szczelne żaluzje lub rolety. Nie oświetlaj pokoju jednym silnym źródłem światła. Lepiej sprawdzą się słabsze, punktowe ledy zamontowane nad elementami sprzętu, regałami lub fotelami.

Regały na płyty

Temat regałów lub półek na płyty wydaje się najmniej problematyczny, może jednak sprawić sporo kłopotów. Dlaczego? Nie wystarczy bowiem wybrać odpowiedniego koloru czy stylu, w jakim wykonane są meble, ale zadbać o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

Jakie powinny być regały na płyty?

Jeśli Twoja kolekcja liczy kilka tysięcy tytułów, bardzo ważne jest to, by nie marnować miejsca – np. nie zostawiać zbędnej przestrzeni pomiędzy płytami, a półką powyżej. Istotna jest również głębokość półek – dobrze, jeśli pomiędzy płytami a tylną ścianką również nie zalega powietrze. Dlatego pamiętaj o tym, by wybierać regały specjalnie przeznaczone na płyty lub, w przypadku problemów z ich znalezieniem, pokusić się o wykonanie mebli na wymiar u stolarza.

Dodatkowe elementy

Co jeszcze może okazać się przydatne?

 • Podpórki – dzięki nim płyty nie będą przewracać się jak klocki domino.
 • Zakładki z widocznymi literami – pomogą Ci ułożyć płyty w kolejności alfabetycznej i łatwiej je odnaleźć.
 • Oświetlenie ledowe – ledowe punkty zamontowane w regałach mogą uatrakcyjnić wygląd Twojej kolekcji płyt.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętaj o tym, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego zwróć uwagę na każdy element wystroju pokoju melomana. Co jeszcze podkreśli jego wyjątkowość?

 • Wygłuszenie – jeśli chcesz dodatkowo wygłuszyć pokój, możesz wyłożyć ściany okładzinami z pianek lub skóry.
 • Muzyczne pamiątki – jeśli masz jeszcze wystarczająco miejsca, pomyśl o osobnym regale na gadżety lub książki związane z muzyką. Świetną pamiątką może być antyrama na ścianie, w której wyeksponujesz bilety na koncerty.
 • Wykończenia – pomyśl o maskownicach pod którymi ukryjesz kable.
 • Plakaty, obrazy, fototapety – dzięki nim podkreślisz swój gust muzyczny i pokażesz swoim gościom, kto jest Twoim ulubionym artystą.
 • Dywany – dzięki nim poruszanie po pokoju w trakcie słuchania muzyki będzie cichsze.

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Najnowsze wpisy

 • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

  NOWE ARTYKUŁY

  Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
  12 Apr 20190 comments

  Poradnik Zakupowy © Copyright 2015