Jak wybrać najlepszą matę do jogi?

0 comments
mata do jogi

Jaka mata do jogi jest najlepsza? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób i to nie tylko początkujących. Co ciekawe, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na nie. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.

Często zdarza się, że dylematy dotyczące wyboru czegoś obiektywnie najlepszego trudne są do rozstrzygnięcia. Czy ktokolwiek jest w stanie wskazać najlepszy samochód, najlepsze miejsce do zamieszkania albo najlepszy film, jaki powstał? Odpowiedzi będą bardzo różne i trudno się temu dziwić. Każdy kieruje się innymi kryteriami, może mieć odmienny gust, inne upodobania oraz potrzeby. Mówiąc wprost – najlepsze będzie to, co konkretnej jednostce najbardziej odpowiada i dotyczy to naprawdę wielu dziedzin życia, także wyboru maty do jogi. Niejednokrotnie zdarza się, że to, co idealnie pasuje jednej osobie, niekoniecznie będzie odpowiadać komuś innemu. Wniosek z tego jest jeden. Przy wyborze maty do jogi musimy pomyśleć o własnych, indywidualnych potrzebach, a nie sugerować się jedynie poglądem nawet kogoś nam bardzo bliskiego. To przecież my będziemy ćwiczyć na danej macie, więc produkt trzeba dopasować do siebie. Oczywiście osoba początkująca może w tym momencie bezradnie rozłożyć ręce i powiedzieć, że tak naprawdę, to nie wie, czego potrzebuje i jakimi kryteriami się kierować. To zupełnie naturalne. Poza tym, po jakimś czasie praktykowania jogi nasze oczekiwania mogą też ulec zmianie, co może mieć związek np. ze zmianą stylu praktyki na bardziej dynamiczny. W każdym razie trzeba zawsze kierować się aktualnym zapotrzebowaniem i myśleć o tym, czego tak naprawdę chcemy na dany moment. Później można matę zmienić albo mieć nawet dwie na zmianę. Pamiętajmy – najlepsza mata do jogi to ta, która nam najbardziej pasuje.

A jak wybrać najlepszą matę?

Przede wszystkim należy pomyśleć o swojej sylwetce. Jeżeli ktoś jest bardzo wysoki i ma przynajmniej 180 cm, to powinien zwrócić szczególną uwagę na długość maty do jogi, ponieważ standardowe wymiary 180 – 183 cm mogą okazać się zbyt małe. Mata musi mieć co najmniej kilka, a nawet kilkanaście centymetrów więcej w stosunku do wzrostu, aby ćwiczenia były w pełni bezpieczne i nie wypadać w trakcie ich wykonywania poza matę. Bardzo często polecanym wyborem będzie w takiej sytuacji mata do jogi Extra o długości 200 cm. Jeżeli i ta długość byłaby niewystarczająca, to można skorzystać z oferty maty w rolkach i poprosić o przycięcie wymaganego wymiaru.

mata do jogi

Długość to jedno, ale równie istotnym parametrem jest grubość maty. I tutaj również należy rozważyć, co dla nas osobiście będzie najlepsze. Maty cienkie, które mają 1-3 mm zazwyczaj bez problemu dają się złożyć w kostkę, więc mogą się zmieścić nawet w plecaku bądź niezbyt dużej torbie. Oczywiście są też niezwykle lekkie. Ten parametr ma kolosalne znaczenie, kiedy musimy się często przemieszczać z matą środkami komunikacji miejskiej i każdy kilogram więcej naprawdę się czuje, tym bardziej że z reguły poza samą matą mamy ze sobą także inne rzeczy, np. ręcznik czy coś do picia. Nie jest przypadkiem fakt, że maty cienkie często oznaczone są jako travel albo superlite. Warto jeszcze zaznaczyć, że cienkie maty zapewniają świetną stabilność przy pozycjach stojących.

Z kolei maty mające 3-6 mm grubości automatycznie więcej ważą. To może być ich wada, ale nie musi. Jeżeli zależy nam na macie wyjątkowo wygodnej do ćwiczeń, to właśnie te grubsze dają większy komfort, ponieważ lepiej izolują od podłoża. Nie każdy lubi, jak wyczuwa się twardość podłogi. Szczególny problem mogą mieć bardzo szczupłe osoby, o drobnej budowie ciała. Dla nich praktykowanie jogi na zbyt twardym podłożu niekiedy bywa udręką i to nie tylko w długich relaksach. Nie powinno też być dla nikogo zaskoczeniem, iż grubsze maty wolniej się zużywają i po prostu starczają na dłużej. Cienka mata jednak łatwo się przeciera.
Nigdy nie zapominajmy o parametrach antypoślizgowych, zwłaszcza przy praktykowaniu dynamicznych odmian jogi. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż każda nowa mata z PVC zazwyczaj jest bardziej śliska niż po kilku godzinach intensywnych ćwiczeń. W tym przypadku wyjściem z sytuacji może okazać się przepranie maty w pralce w temperaturze 30 stopni, jednak nie każda mata nadaje się do prania w pralce i trzeba to wcześniej sprawdzić, aby nie zniszczyć nowej maty. Generalnie lepszymi parametrami antypoślizgowymi charakteryzują się maty do jogi z naturalnego kauczuku, które przy tym idealnie absorbują wilgoć, więc jeżeli mocno nam się pocą ręce i nogi, to taka mata będzie lepszym wyborem niż mata z PVC.

Oferta rynkowa mat jest na tyle bogata, że na pewno każdy znajdzie matę najlepszą dla siebie. Lepiej unikajmy tanich wyrobów z marketów, które nie tylko są niezbyt trwałe, ale również zawierają szkodliwe substancje. Podczas praktyki przenikają one przez naszą skórę oraz układ oddechowy w głąb organizmu i mogą wyrządzić nam wiele szkód zdrowotnych. Cena jest ważnym kryterium, ale nie powinna być najważniejsza przy wyborze maty do jogi. W końcu zaczynamy ćwiczyć jogę, aby mieć dobre samopoczucie i być zdrowym.

LEAVE A RESPONSE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Najnowsze wpisy

  • Portal informacyjny na temat bezpiecznych zakupów w sieci i poza siecią. U nas znajdziesz praktyczne porady na temat właściwego wydawania pieniędzy, a także informacje o najnowszych nowinkach zakupowych dla niej i dla niego! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NAS

    NOWE ARTYKUŁY

    Mieszkania dwupokojowe – dla kogo?
    12 Apr 20190 comments

    Poradnik Zakupowy © Copyright 2015